Categorised in: Education / Lectures / Recent

Lekcija par Rīgas pilsētas ūdenstorņu, gāzholderu un elektrostaciju ēku būvvēsturi un arhitektūru

October 25, 2016 9:18 am

Lekcija par Rīgas pilsētas ūdenstorņu, gāzholderu un elektrostaciju ēku būvvēsturi un arhitektūru

2016. gada 27. oktobra vakarā Koka arhitektūras centrā „Kalnciema kvartāls” notiek izglītojoša lekcija par vēsturisko Rīgas gāzes, ūdens un elektrības iestāžu ēku būvvēsturi un arhitektūru. Lekciju vada mākslas vēsturniece, Rīgas arhitektūras vēstures pētniece un Latvijas Mākslas akadēmijas doktorante Inga Karlštrēma (Hilbig Institut).

Lekcija piedāvā iepazīties ar Rīgas ūdensapgādes vēsturi, gāzes ražošanas vēsturi, kā arī ar elektrifikācijas aizsākumiem Rīgas pilsētā, īpašu uzmanību vēršot tieši uz industriālās arhitektūras mantojumu – gan zudušo, gan saglabāto. Lekcijā piedāvāts aplūkot vēsturiskajās fotogrāfijās, projektu zīmējumos un kartēs Āgenskalna, Čiekurkalna un Matīsa ielas ūdenstorņus, Maskavas ielas un Baltezera ūdens sūkņu stacijas, Rīgas pirmo gāzes fabriku līdzās Bastejkalnam un otro gāzes fabriku Vagonu ielā, Andrejsalas elektrostaciju, u.c. Vairākām no šīm ēkām mūsdienās piešķirts arhitektūras pieminekļa statuss, kas apliecina augsto arhitektonisko kvalitāti un kultūrvēsturisko vērtību. Taču lekcija atklāj arī to, kā šīs industriālās būves uztvēra to laikabiedri un nākamās paaudzes.

Inga Karlštrēma ir vairāku Rīgas industriālās arhitektūras tēmai veltītu zinātnisku rakstu autore. Rīgas gāzes fabriku būvvēstures izpēte veikta ar a/s ‘Latvijas Gāze’ atbalstu.

Pasākuma norises vieta: Koka arhitektūras centrs “Kalnciema kvartāls”, Melnsila iela 10B, Rīga.
Lekcijas organizētājs: Nodibinājums „Koka Arhitektūras fonds”
Pasākums notiek ar Rīgas domes atbalstu.

Attēls: 20. gs. sākuma atklātne ar skatu uz Rīgas pilsētas pirmo gāzes fabriku pie pilsētas kanāla (1859–1862, inž. Ādolfs Kīnels, Pauls Stefanijs).

157-95