Categorised in: Guided tours /
Otrais “Latio” Rīgas apkaimju apskates brauciens pa Grīziņkalnu kopā ar Ingu Karlštrēmu
May 12, 2016 8:30 amSestdien, 2. aprīlī notika otrais “Latio” Rīgas apkaimju apskates brauciens pa Grīziņkalnu kopā ar Latvijas Mākslas akadēmijas doktoranti un Rīgas arhitektūras vēstures pētnieci Ingu Karlštrēmu (Hilbig Institut).
Mērķis apkaimju braucieniem ir iepazīt apkaimes vidi kā dzīvesvietu. Vēsturiska vide, mazpilsētas rāmums un lielpilsētas tiešs tuvums ir priekšrocības, kādas var piedzīvot vienuviet – Rīgas centra perifērijas apkaimē – Grīziņkalnā. Pavisam nesen – pēdējo gadu laikā Grīziņkalna apkārtne ir piedzīvojusi revitalizāciju un tapusi gaišāka, tīrāka, zaļāka, sakoptāka un drošāka kā jebkad agrāk. Apkaimes dzīvesvide nu ir kļuvusi ne vien draudzīga tās patstāvīgajiem iemītniekiem, bet arī pievilcīga tiem, kas tieši šobrīd ir jaunas dzīvesvietas meklējumos.
Foto: Inga Karlštrēma Latio Grīziņkalna apkaimes braucienā stāsta par Osvalda Tīlmaņa projektēto Rīgas pilsētas blokmāju, kuras pagalmā mītošais Riharda Maura darinātais Jūras lauva 1930. gados arī bija vienīgais pagalmā sastopamais mājdzīvnieks, jo kustoņus un putnus šīs mājas dzīvokļu īrniekiem tolaik turēt bija strikti noliegts. Putekļu deķu putināšana no pagalma logiem un balkoniem tika ierobežota laika ziņā: vai nu to jāpagūst nodarīt pirms pulksten deviņiem rītā, vai arī tad vakarpusē – tikai starp astoņiem un deviņiem. Un nekāda patvaļīga veļas auklu vilkšana krustu šķērsu pa pagalmu te netika pieļauta: veļas žāvēšanai bija ierādītas telpas bēniņos, bet mazgāšanai – kopīga veļas mazgātava, kas 188 dzīvokļu īrniekiem bija pieejama pēc grafika noteiktā kārtībā, jo dzīvokļos veļu nebija atļauts ne mazgāt, ne kārt priekš žūšanas. Rūpējoties par iemītnieku naktsmieru, pēc desmitiem vakarā pieļaujama vien klusu šūpuļdziesmu dziedāšana. Labi dzīvot un sadzīvot pilsētas blokmājā!
http://latio.lv/lv/pircejiem/apkaimes/grizinkalns-2-dot-aprilis
Foto: Atis Tiltiņš